Снимок экрана 2022-02-03м

65 тисяч членів, 300 тисяч сонячних панелей та 16 мільйонів євро дивідендів. Засновники одного з найбільших енергокооперативів в Європі поділилися досвідом з учасниками Школи Енергетичної Кооперації

Йоган Гамельс та Дірк Вансінтіян – співзасновники енергокооперативу EcoPower, що входить до європейської федерації енергетичних кооперативів REScoop, розказали учасниками Школи Енергетичної Кооперації про історію заснування та діяльність одного з найбільших сучасних енергетичних кооперативів у ЄС.

Заснований у 1991 році цей кооператив став моделлю та дієвим прикладом для багатьох подібних європейських кооперативів, і сьогодні налічує майже 65 тисяч членів, яких він забезпечує електроенергією із відновлюваних джерел за доступними цінами. 

Сумарно члени кооперативу володіють 300 тисячами сонячних панелей, загальною потужністю – 7 МВт, та вітровими електростанціями загальною потужністю понад 44 МВт. За останні 30 років EcoPower згенерували більше 900 млн кВт*год електроенергії. А загальна сума дивідендів отриманих членами кооперативу дорівнює 16 млн євро.

Гостьові спікери розкрили багато економічних та регуляторних аспектів діяльності кооперативу, приділили увагу питанням управління великими енергетичними кооперативами, внутрішній та зовнішній комунікації.

Дірк Васінтіян, який зараз очолює європейську федерацію енергетичних кооперативів  RESCoop, розказав про діяльність своєї організації. Зокрема, він звернув увагу на підтримку інших кооперативів, сприяння енергетичній децентралізації за рахунок включення положень стосовно енергетичних кооперативів у законодавство ЄС (4й Енергетичний Пакет ЄС).

Зустріч відбулася 3-го лютого в рамках Школи Енергетичної Кооперації. Учасники Школи мали унікальну можливість поставити власні питання та поспілкуватися з гостями у вільному форматі.

Мета діяльності EcoPower та принцип локальної підтримки

“Наша основна мета – не заробляти, а служити на користь нашим членам, надавати їм корисну послугу – забезпечувати зеленою енергією якомога дешевше. Ми не продаємо електроенергію підприємствам і не плануємо замінити собою всю сферу виробництва електроенергії. EcoPower в першу чергу для домогосподарств, ми також підтримуємо розвиток інших місцевих кооперативів, менших ніж ми. Для нас це про спільноту, про певну громадську діяльність спрямовану на спільне благо.” – говорить Дірк Вансінтіян.

“EcoPower – це не громадська організація, звісно ми маємо дохідну сторону нашої діяльності. Але наша мета не в тому, щоб максимізувати прибуток. Наша мета – підтримувати та розвивати перспективні зелені проєкти, забезпечувати енергією наших членів та сприяти енергетичному переходу” – додає Йоган Гамельс.

На сьогодні EcoPower обслуговує 2 системи централізованого опалення, 3 гідроелектростанції та загалом забезпечує енергією більше 50 000 бельгійських домогосподарств. Окрім сонячної та вітрової енергії кооператив також активно розвиває напрямок виробництва та використання біомаси.

Результати зустрічі

Учасники Школи Енергетичної Кооперації мали можливість наживо поспілкуватися з найкращими практиками та ідейниками енергетичної кооперації, а також отримали зразок ефективної моделі кооперації, який зможуть втілити вже у власних проєктах.

Ми будемо продовжувати запрошувати європейських та світових практиків, щоб учасники наступних Шкіл мали змогу перейняти цінний досвід та сучасні підходи до створення та розвитку енергетичних кооперативів.

Школа Енергетичної Кооперації та Енергетичний Акселератор Громад покликані не лише надати українцям знання та практичні інструменти, а стати відправною точкою у створенні екосистеми проєктів енергетичної кооперації, що сприятиме зміцненню енергетичної незалежності в цілому та появі нових спільних можливостей. Запрошуємо долучитися до наступних наборів та зробити свій вклад у власну енергетичну стійкість та в енергетичний перехід в Україні.

Школа Енергетичної Кооперації та Енергетичний Акселератор Громад реалізуються Greencubator та Бізнес Школою УКУ в партнерстві з ВУМ в рамках грантової ініціативи «Сприяння підвищенню енергетичної стійкості на місцевому рівні шляхом реалізації енергетичних ініціатив громад», що стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) через Проєкт енергетичної безпеки (ПЕБ).

Набір на Школу Енергетичної Кооперації завершено!

В межах проєкту ми розвиваємо освітні продукти, що допомагають українцям більше дізнаватися про енергетичну кооперацію та запускати власні енергокооперативи.

Стежте за новинами на сайті або в соцмережах Greencubator.

Набір на наступні освітні програми відкриється незабаром!

Залиште свої контакти і ми поінформуємо вас про відкриття прийому заявок на наступну Школу Енергетичної Кооперації